SM systém – zdravá záda

SM systém cvičení je metoda cvičení vestoje v pomalém tempu se speciálním elastickým lanem, která klienty naučí správně zapojovat svaly. Autorem metody je český lékař MUDr. Richard Smíšek. Metoda se v zahraničí používá již 30, v České republice 15 let.

Zkratka „SM“ má svůj fyziologický význam – S znamená stabilní (pevná) a M znamená mobilní (pohyblivá) páteř.

Při cvičení dochází ke zmírnění tlaku na meziobratlové ploténky a klouby. Zvětšením meziobratlového prostoru se zároveň zmenší tlak na nervový kořen, způsobující vystřelující bolest do končetin. SM systém cvičení posiluje oslabené a zároveň protahuje zkrácené svaly (proto je efektivní např. u skolióz), a tím navrací tělu optimální pohyblivost a stabilizuje chůzi. Masérka Vám pomůže provést cvik v co největším rozsahu a zároveň může provést doplňkové manuální trakční (neboli protahovací) a masážní techniky.

Mimo řešení zdravotních problémů představuje pravidelné cvičení také prevenci civilizačních nemocí, které vznikají zejména v důsledku dlouhodobého vystavení stresu, špatného držení těla vestoje i vsedě a nedostatku pohybu.

SM-systém pomáhá při těchto potížích:

  • bolesti zad
  • bolesti šíje a hlavy
  • výhřez meziobratlové ploténky
  • skolióza
  • „zmrzlé rameno“
  • artróza kolenních a kyčelních kloubů
  • plochonoží, vbočený palec (hallux valgus)
  • zhoršená stabilita
  • blokády žeber
Preventivně cvičíme jednou denně (klienti cvičí doma cviky, které se naučili v mém studiu). Podle potřeby lze jednou za jeden nebo dva týdny cvičit i pod odborným dohledem s doplňkovým použitím manuálních technik pro rychlejší úlevu.
 
Cvičíme vestoje (v případě potřeby i vsedě) s elastickým lanem v pomalém tempu. Na cvičení je vhodné mít volný oděv bez obuvi. Nabízím cvičení dle charakteru potíží. Lano je upevněno na skobě ve zdi (popř. stačí i noha u stolu), přičemž výška úchytu je mezi polohou stehna a pasu. Natahováním lano působí určitý odpor a tím vede k zapojení zřetězených svalových skupin v celém těle.
 
Cvičení je vhodné pro každého bez rozdílu věku.

Manuální lymfatické masáže

Lymfatický systém je nedílnou součástí imunitního systému a také informačního systému člověka. Jeho hlavní funkcí je vstřebávání přebytečné tekutiny a její návrat do krevního řečiště, vázání tuků a účast na fungování imunitního systému. Uzliny zachycují nečistoty proudící lymfou a vylučují je z organismu. Lymfa tedy odvádí z těla všechny toxické látky, které naše tělo přijímá. Špatná funkce lymfatického systému může zpomalit nebo zastavit průchod lymfy, způsobit otok, napětí, bolest, hromadění různých toxinů a posléze zánětlivé změny.
 
Lymfatická masáž je detoxikační masáží, při které dochází ke zrychlení metabolismu a rychlejšímu odvádění škodlivin a toxinů z těla ven. Zvyšuje imunitu, pomáhá při celulitidě, otoků nohou, křečových žil, při revmatismu, menstruačních bolestech, migrénách, napomáhá odtoku škodlivin z těla, detoxikuje a regeneruje organismus.
 
Manuální lymfatická masáž (neboli lymfodrenáž) – je velmi jemná masážní technika. Mírnými tahy, pomalými kruhovými hmaty a jemnými tlaky na kůži podle přesně stanovené metody se aktivují zakončení lymfatických cévek, které odvádějí mízu do sběrných lymfatických uzlin.
 
Rozdíl mezi klasickou masáží a lymfatickou je v tom, že při klasické masáži pracujeme se svalem, kdežto při lymfatické masáži pracujeme s lymfatickým systémem, který je ve škáře, tedy přímo pod pokožkou. Lymfatická masáž je tedy mnohem jemnější metodou. 
 
Jak často má být lymfatická masáž prováděna:
  • jako prevence obranyschopnosti organismu, detoxikace – alespoň jednou měsíčně
  • jako prevence celulitidy, těžkých nohou, křečových žil – alespoň 2x měsíčně lymfatická masáž dolních končetin a hýždí
  • jako prevence migrén – 2x měsíčně, ošetření hlavy, krku a obličeje
  • odstranění, otoků, léčba celulitidy – min. 10 ošetření v intervalu 2 až 3 masáží týdně, dále pak pokračovat 2x měsíčně
 
Kontraindikace:
  • nádorové onemocnění
  • dosud neléčené nebo nedoléčené maligní onemocnění
  • akutní žilní onemocnění
  • akutní bakteriální infekční onemocnění
  • akutní horečnaté stavy
  • nejasné břišní potíže
  • erysipel (růže)
  • glaukom (zelený zákal)
  • zduřelé uzliny na pohmat bolestivé
  • otoky způsobené onemocněním jater a ledvin
  • vrozené postižení mízního systému
  • otok způsobený selháváním srdce
  • křečové žíly - varixy

Havajská masáž Lomi Lomi

Havajská masáž je exotický druh masáže, který se od ostatních liší jednak technikou, a jednak i tím, že se dotýká těla i duše. Vychází z havajské filosofie života. Lomi Lomi (v překladu "laskavé ruce, přející srdce") je považováno za klenot mezi masážemi. Jeho technika se vyznačuje dlouhými, plynulými a rytmickými masážními hmaty. Provádí se na masérském lehátku, často i za použití exotických aromatických olejů. Klientovi navozuje nejen pocit fyzického uvolnění, ale hlavně psychické pohody, která se potom přenáší i na maséra.

Není známo, kdy tato technika vznikla, je odpradávna součástí  havajské kulutury, a my si ji dnes můžeme vychutnat nejen na Havajských ostrovech, ale i v profesionálních masážních studiích.

Magické horké kameny

Existuje několik technik oblíbených masáží lávovými kameny. Jednou z nich je takzvaná technika "magic hot stones" neboli "magické horké kameny". Je to terapie odpradávna praktikována na Havajských ostrovech a u nás je stále spíše raritou. Technika spočívá v přesném havajském umění manipulace s nahřátými lávovými kameny na celém těle.
Výraz "lávový kámen" znamená ve skutečnosti horninu známou jako gabbro. Gabbro je tvrdá hrubozrná hlubinná hornina vznikající při krystalizaci magmatu, často obsahující malé množství drahých kovů.
 

Bambusová masáž

Bambus je stále zelená dřevnatá rostlina, kterou můžeme nalézt v Asii, některých částech Afriky i na americkém kontinentě. Patří mezi nejrychleji rostoucí rostliny, navíc může dorůst až 40 metrů. V mnohých kulturách, především v Číně, Indonésii a Japonsku, byl bambus považován za symbol mládí, dlouhověkosti, životní energie, míru a rovnováhy. Z tohoto důvodu začal být používán i jako nástroj východních tradičních léčebných metod.

Dnes věříme schopnostem této podivuhodné rostliny ještě více, neboť je vědecky dokázáno, že má dvě neobvyklé vlastnosti, které se nazývají piezoelektrický a pyroelektrický efekt. To znamená, že stonek bambusu vytváří elektrický potenciál, jestliže je na něj vyvíjen tlak nebo jestliže se zahřívá. Bambus tak svými přirozenými schopnostmi pomáhá uvolňovat svaly, které na slabé elektrické napětí reagují.

Tradiční bambusová masáž se tedy provádí bambusovými tyčemi různé délky a tloušťky, které se předem nahřívají, a bývá zvykem používat bambusový olej, ale můžeme jej nahradit kterýmkoli jiným masážním olejem. Následně se zvláštními pohyby masíruje libovolná část těla. Bambusová masáž může být velmi jemná, relaxační, uklidňující, ale na druhou stranu také stimulující, povzbuzující a intenzivní podle typu provedení.

Masáž bambusem je vhodná ke kombinacím s jinými metodami, např. Shiatsu, masáž lávovými kameny, lymfatická masáž a další. Prospívá krevnímu oběhu, lymfatickému systému, nervovému systému a napomáhá k uvolnění svalstva.

Relaxační a klasické masáže

Výsledkem klasické a relaxační masáže je uvolnění svalových skupin, předcházení bolestem, pocitům únavy a stresu, podpora prokrvení a posílení Vašeho organismu. Používá se k upevnění fyzického a duševního zdraví. Není vhodná ihned po fyzické zátěži.

Provádí se tradičními masérskými hmaty na všech částech těla vhodných k masírování. Masáž se provádí přiměřeným tlakem.

Protimigrénová masáž

Protimigrénová masáž bývá považována za jednu z nejúčinnějších masáží. Avšak nejde o zázrak, migrénu v akutním stádiu nezastaví, ale může pomoci k jejímu zmírnění. Je ideální jako prevence migrény a ostatních bolestí hlavy, případně jako první pomoc ve stádiu nástupu migrény nebo při ztuhlosti šíjových svalů.

Spočívá v masírování krku a hlavy vsedě bez použití masážního oleje. Tím napomáhá ke zklidnění nervového systému a celkovému uvolnění. Ulevuje od napětí a stresu, kterým jsme dennodenně vystavováni. Po masáži následuje protažení šíjových svalů a odpočinek.

Indická masáž hlavy

Indická masáž hlavy je jedna z nejpříjemnějších technik, jakou Vám může dnes masér nabídnout. Jde o velice jemné masírování horní části paží, ramen, krku a obličejové i vlasové části hlavy. Od tradičních masáží se ale v některých drobnostech liší. Klient při ní může zůstat oblečený, provádí se vsedě a tradičně se nepoužívá olej. Existují však speciálná oleje pro masáž vlasů, výsledkem jsou potom silné a lesklé vlasy. Účinkuje odstraněním každodenního stresu, bolesti hlavy a očí, napětí ramen a krku, navozuje pocit duševní pohody a celkově harmonizuje organismus. 

Tradiční indická masáž je v samotné Indii velice oblíbená a rozšířená a její tajemství se předává z generace na generaci. Zajímavostí je, že tato technika se v hindštině nazývá "champi" - souvislost s dnešním slovem "šampón" je zřejmá.

 

Thajská olejová masáž

Thajská olejová masáž je o něco modernější obdoba tradiční thajské masáže. Jde o kombinaci prvků thajské a indické tradice. Zásadní a na první pohled zjevný rozdíl oproti tradičním thajským technikám spočívá v používání masážních olejů, které jednak zpříjemňují klientovi proceduru a zároveň mohou mít pozitivní vedlejší účinky, např. vonné oleje mohou zapůsobit i aromaterapeuticky.

Tato technika se provádí na celém těle, začíná se masáží zad a dále se pokračuje masáží končetin. Z jejích blahodárných účinků jmenujme celkovou relaxaci organismu, zvláčnění pokožky díky olejům, redukci otoků nebo odstranění bolestí hlavy, kloubů, zad a šíje.

Thajská masáž nohou

Oproti thajské olejové masáži má thajská masáž nohou mnohem delší historii. Vznikla již v Číně před více než 3000 lety a v Thajsku se rozšířila z chrámu Wat Pho v Bangkoku. Přestože má thajská masáž nohou k tradičním thajským technikám blíže než olejová masáž, i ona se vyhýbá užívání síly. Masér se při této technice pohybuje pouze v oblasti chodidel a bérce, tedy části nohy pod kolenem. Využívá se energetických drah a reflexních bodů na chodidlech, které představují jednotlivé orgány těla.

Účinky této techniky jsou podobné účinkům olejové masáže. Po absolvování procedury pocítíte prokrvení celého těla, slábnutí až vymizení bolestí nohou nebo hlavy, relaxaci a při pravidelné aplikaci i dlouhodobou pohodu.

 Myofasciální techniky

Myofsciální masáže pomáhají proti bolesti, jejíž příčina je na jiném místě, než kde se projevuje. Provádí se tlakem palci, prsty nebo lokty tzv. ischemickou kompresí. Tím se uvolňují ztuhlá místa ve svalech. Důležité je následné protažení postižených svalů a posilovací cvičení.

Provádí se bez jakýchkoli masážních přípravků, tudíž "na sucho". Při myofasciální masáži může klient cítit lokální bolest, která ale postupně slábne, až nakonec úplně vymizí. Klient si sám zvolí, zda je bolest ještě únosná a masér se mu přizpůsobí. Proto je důležitá spolupráce klienta, který si zvládnutelnou bolest musí "prodýchat". Tato metoda uvolňuje nejen svalovou soustavu, ale také toxiny z kůže. Prvky myofasciálních technik lze kombinovat i s jinými masážními metodami. Pro dlouhodobý efekt je důležité tuto techniku opakovat. Jejím cílem je minimalizace bolesti.

*Při akutní bolesti se doporučuje vyčkat dva dny a až poté navštívit maséra.

Guasha

Dále používám čínskou metodu známou jako guasha, česky také poškrabování. Používá s k tomu černá rohovinová destička, kterou se škrábou ztuhlá místa na těle potřená masážním olejem. Metoda úzce souvisí s tradicí čínské medicíny, princip spočívá ve stimulaci prokrvení těla a zrychlení metabolismu. Slovo „sha“ znamená čínsky „horko“, „gua“ znamená „škrábat“. Technika je nebolestivá a vysoce účinná. Po aplikaci guashi se mohou na těle objevit červené skvrny (petechie), jejichž barva ukazuje, jak je organismus v daném místě oslaben toxickými látkami. Petechie zmizí do 2-7 dní.

Guasha je doplňující technika a její cena je zahrnuta v ceně jakékoli jiné masáže.

 

Silikonové baňky

K masážím používám také techniku k uvolnění zablokovaných svalových skupin za pomoci silikonových baněk. Místo na těle se potře masážním olejem a baňka se pak podtlakem na dané místo přisaje. Podtlak není nepříjemný. Princip baňkování je v podstatě opačný než masáž - oproti tlaku při masáži při baňkování svalové skupiny „nadzvedáváme“. Baňky lze na místě ponechat nebo s nimi pohybovat. Výsledkem je prokrvení a případně zčervenání míst, kam baňky aplikujeme. Efekt tedy spočívá v uvolnění ztuhlých svalů.

Použití silikonových baněk je doplňující technika a její cena je zahrnuta v ceně jakékoli jiné masáže.

Parafínové zábaly rukou

Parafínové zábaly představují proceduru jak léčebnou, tak estetickou. Kosmetický efekt je okamžitý – pokožka na rukou je po aplikaci zábalu sametově hebká. Léčebný efekt je znatelný při zmírňování bolestí kloubů. Toho se dosahuje příjemnou teplotou tekutého parafínu, která dosahuje cca 55 °C. Ruce ponoříme třikrát do vaničky s rozehřátým parafínem, zabalíme a ponecháme působit 30 minut. Pro dosažení vyššího výsledného efektu se doporučuje opakovat kúru 2 – 3x týdně.

Zábal působí především na nervovou soustavu, svaly, klouby a oběhový systém. Teplo rozšiřuje cévy a zlepšuje tak prokrvení. Parafín poskytuje ochranu malým kloubům a zlepšené prokrvení přispívá k regeneraci svalové ztuhlosti. Ruce jsou po zábalu odpočinuté a hebké na dotek. Parafínové zábaly lze tedy použít při léčbě degenerativních a poúrazových poškození pohybového aparátu, chronické revmatoidní artritidy nebo zhrublé, suché a mozolovité pokožky na rukou.

 

Medové masáže

Hlavní předností této techniky je vynikající detoxiakční účinek medu. Med je při ní rozetřen po zádech a za pomocí jemných dotyků se vstřebává pod pokožku a stimuluje vegetativní nervový systém a krevní oběh. Tím pomáhá tělu k zvládnutí stavů stresu, chronických chorob, nezdravého způsobu života a k celkové regeneraci těla.

Před první aplikací je však nezbytné si ověřit, zde masírovaný není alergický na med, což lze zjistit přímo u nás drobným bezbolestným testem před masáží.

 

Anticelulitidová masáž s ozónovým zábalem

Celulitida je u žen velmi neoblíbeným jevem, proto se ženy snaží jí předcházet nebo potlačit její příznaky. Není to vlastně nic jiného než hromadění tuku pod kůží v důsledku postupného stárnutí podkožního vaziva. Zodpovědný za tento proces je zejména hormon estrogen, proto je celulitida spíše záležitostí právě žen. Díky estrogenu se také její projevy zhoršují v období puberty, těhotenství nebo klimakteria.
 
Jelikož celulitidu nelze zcela odstranit, metody proti ní slouží pouze k potlačení a zmírnění. Jednou z těchto metod je i anticelulitidová masáž s ozónovým zábalem. Spočívá ve 30 minutách masáže problémových partií pomalým stlačováním a protahováním podkožního vaziva za použití speciálního oleje proti celulitidě. Po setření oleje se na pokožku nanáší krém, který obsahuje ozónové molekuly (O3), masírovaná partie se zabalí do smršťovací fólie a nakonec se celé tělo přikryje izotermickou fólií a dekou. Po dalších 30 minutách je proces ukončen.
 
Pro viditelný efekt se doporučuje alespoň deset kúr.
 
 
NOVINKA:
Na přání lze některé z deseti kúr nahradit použitím speciální ultrazvukové žehličky, která má podobný efekt jako ruční anticelulitidová masáž.

 

Taping

Tejpování (resp. kinesiotejpování, tedy tejpování pružnými tejpy) je metoda užívaná k podpoře svalů ohrožených např. vysokou námahou, bolestí nebo zraněním (pohmožděním, natržením apod.). Jde o nalepení elastické pásky v anatomickém průběhu struktur pohybového aparátu (tedy vazů nebo svalů). Tím se mírně omezuje pohyb kloubů, čímž minimalizujeme riziko dalšího poranění. Výhodou oproti klasickým bandážím je fakt, že tejpy jsou velmi tenké a neznepříjemňují tak osobě např. nošení rukavic nebo obuvi (tejpy se totiž nechávají na kůži po dobu 3-4 dní, protože tak dlouho trvá jejich terapeutická funkčnost). Navíc, oproti fixačním metodám, jako je např. bandážování, sádrování nebo tejpování nepružnými tejpy, nedochází u této metody k atrofii svalstva a omezení krevního a mízního oběhu, protože okolní svalové skupiny zůstávají aktivní.

Tím, že pohyb končetiny je omezen v bolestivých směrech, se podporují hojivé procesy i při aktivních činnostech, nejen při pasivním odpočinku. Hlavní léčebný princip kinesiotejpování lpí v elasticitě tejpovacích pásek, tedy v jejich schopnosti se natáhnout i smrštit do původního tvaru a velikosti. Při nalepení tedy mají tendenci se smrštit, čímž uvolňují podkožní svaly. Ten, kdo tejpy aplikuje, musí znát řadu technik, jak tejpy lepit vzhledem k anatomii pohybové soustavy. Aplikovat tejpy můžeme nejen na klouby na končetinách, ale také bolestivá záda a krční páteř.

 

Důležité prvky tejpování:

  • Tejpy jsou nealergizující.
  • Tejpy si svou elasticitu udrží po 3-4 dny.
  • Tejpování lze po 3-4 dnech po aplikaci opakovat.
  • Tejp hůře přilne k ochlupeným místům (které lze po dohodě oholit) a místům, které se více potí (za příplatek lze však použít speciální lepidlo ve spreji, které tyto problémy řeší).
  • S tejpy se lze sprchovat, ale je třeba je osušit pouze přiložením ručníku, nikoli třením.
  • Barva pásky nijak neurčuje její vlastnosti, jde pouze o estetický prvek.

 

Oxygenoterapie

Oxygenoterapie, jinými slovy regenerační kyslíková kúra, napomáhá celkové regeneraci organismu, zpomaluje proces tělesného i duševního stárnutí. Působí příznivě na psychiku, výrazně snižuje pocit stresu, posiluje imunitní systém při infekcích a oslabení organismu, zlepšuje jeho energetický stav, snižuje nepříznivé dopady špatných ekologických podmínek na zdraví.

Dle odborníků má koncentrovaný kyslík značný význam i u zcela zdravých osob. Kyslíkovou kúru je tedy vhodné aplikovat také z preventivních důvodů.